Vaatamisväärsused

Vaibla ning tema ümbrus on rikas erinevate vaatamisväärsuste poolest. Siin on avastamisrõõmu matkajail ning loodussõpradel, samuti nii mõndagi uut ja põnevat kultuuri- ning ajaloohuvilistele.

Lisaks Vaibla Puhkekeskuse enda poolt pakutavatele vabaajaveetmisvõimalustele on nii mõndagi huvitavat avastada ka omal käel! Siit aga saate selleks häid näpunäiteid:

1792. aastal moodustasid Peterburi ärimees Carl Philip Amelung, Võisiku mõisnik Georg von Bock ning Riia raehärra E. Rautenfeld koos von Berendsiga aktsiaseltsi Amelung & Co, mis alustas 1794. aastal ehitama Põltsamaa mõisnikust maha jäänud maadele Meleski ja Rõika vabrikuid, millest aastatel 1792-96 kujunes välja Eestimaa suurim tööstusettevõte Rõika-Meleski klaasi- ja peeglivabrik (Spiegelfabrik Catharina-Lisette undter Woiseck).

1830.-40. aastatel rakendati tehases tööle uued lihvimis- ja poleerimismasinad, ehitati uued kilomeetripikkused tammid ning laiendati-süvendati jõesängi. Klaasivabrik rekonstrueeriti aastatel 1864-66. Amelingidele kuulus vabrik 1901. aastani, seejärel müüdi majanduskriisi mõjude käes vaevlev ettevõte Peterburi ärimehele W. Tubienile. Venemaa turu äralangemise järel seiskus vabrik 1916. aastal täielikult.

1920. aastatel võtsid ettevõtte üle eesti põllumehed, kes panid Rõika peeglivabriku asemel käima jahu-, villa- ja metsatööstuse. Nõukogude ajal ettevõte natsionaliseeriti. Rõika veski tamm on tõenäoliselt rajatud mitmes etapis, kõige hilisemad lisandused 20. sajandi alguses ja 1920. aastatel. Nõukogude ajal kohandati veski vee asemel töötama elektri jõul. Sellega seoses juhiti vesi Rõika veskist kõrvale, millest alates on veskitamm seisnud kasutuseta. Vilja jahvatamisele kohandatud veski tegutses kuni 2002. aastani.

Vaatamist ja avastamist on Vaiblas ning selle lähiümbruses palju. Tule, võta aeg maha ja naudi kogu seda ilu ja põnevust!